Advokátní úschova peněz: Ochrání prodejce i kupujícího

Smlouva o finanční úschově zdarma

Stáhněte si vzor smlouvy o finanční úschově. můžete ji libovolně použít pro prodej svojí nemovitosti.

Poslední krok při prodeji nemovitosti je na první pohled jasný. Stávající majitel přepíše dům či byt na kupujícího, ten na oplátku prodávajícímu poukáže dohodnutou kupní částku.

Jenže – než na katastru skutečně k nabytí nemovitosti novým vlastníkem dojde, uplynou i tři měsíce. Budoucí majitel nemovitosti nechce kupovat zajíce v pytli – a logicky se zdráhá zaplatit.

Na opačné straně pak stojí dosavadní majitel domu nebo bytu, který nehodlá přepsat nemovitost na člověka, který dosud nezaplatil.

Jak z ošemetné situace vybruslit?

Vsaďte na úschovu

Řešení nabízí advokátní úschova finančních prostředků. Její princip je jednoduchý. Důvěryhodný advokát se (v roli tzv. schovatele) skrze smlouvu o úschově zaručí, že za dohodnutý poplatek peníze na nákup nemovitosti podrží a po jejím přepsání je poukáže na účet prodávajícího.

Smlouva o úschově finančních prostředků je trojstranná dohoda, ve které se vydání kupní částky váže nejčastěji na předložení úředně ověřeného výpisu z katastru s údaji o novém majiteli.

A co právní vady nemovitosti?

Odlišná situace u vyplácení kupní částky nastává v případě, že se k prodávané nemovitosti váže právní zátěž. Typicky jde o věcné břemeno nebo vedenou exekuci.

V takovém případě se po převedení domu nebo bytu na nového majitele vyplácí prodávajícímu jen část kupní ceny – a teprve po vyřešení právních vad se k prodávajícímu dostane i zbytek dohodnutého peněžního obnosu.

Advokát – jistota v nejisté době

Oproti jiným typům finanční úschovy (notářské a bankovní) je ta advokátní výrazně levnější. Je to dáno především faktem, že právní experti úschovu nabízejí v rámci zvýhodněných balíčků, jejichž součástí je také příprava smluv a dokumentů pro prodej nemovitosti. U notářů se navíc odměna řídí ustanovenými tarify, o kterých nelze smlouvat.

A zatímco některé právní subjekty s penězi zákazníků nakládají dle libosti, renomovaní advokáti ukládají finance svých klientů na oddělené účty. Nestane se tak, že by se promíchaly s peněžními prostředky na provoz kanceláře nebo dokonce penězi ostatní klientely.

Kde najít „toho pravého”?

Právní experty vybírejte podle ohlasu dosavadních klientů. Ptejte se známých, přátel. Vsaďte na internetové recenze. Nebo se obraťte na realitní kanceláře, které s prověřenými advokáty dlouhodobě spolupracují.

Sepište smlouvu v pohodlí vlastního domova

Chystáte se s kupující stranou k uzavření dohody o úschově? Stáhněte si vzor smlouvy a v klidu ji sepište. Budete tak mít jistotu, že vás při jednání s advokátem nic nepřekvapí!

Smlouva o finanční úschově zdarma

Stáhněte si vzor smlouvy o finanční úschově. můžete ji libovolně použít pro prodej svojí nemovitosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.